Drodzy Mieszkańcy Gminy Sulechów,
Trwają prace związane z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w m. Nowy Świat – etap I.
Wykonawca zadania – HYDRO–MARKO Sp. z o.o. Sp.k. z Jarocina na podstawie podpisanej umowy z dnia 17 czerwca 2025 r. wykonał już roboty ziemne i konstrukcyjne wraz z pomostem żelbetowym i rurociągami technologicznymi związane z budową zagęszczacza grawitacyjnego osadu nr 2 o pojemności 540 m2 z pomieszczeniem pomp.
Nowy obiekt technologiczny składa się z żelbetowego zbiornika o średnicy wewnętrznej 11,0 m i pomostu żelbetowego o szerokości 1,4 m. na zwieńczeniu korony. Zbiornik przykryty będzie zadaszeniem w konstrukcji samonośnej wykonanym z laminatu opartym na koronie i pomoście. Do końca sierpnia br. zaplanowano także elewacje, drabiny i balustrady, urządzenia technologiczne oraz roboty elektryczne związane z tym obiektem. Jego funkcją będzie zagęszczanie osadu nadmiernego odprowadzanego z układu oczyszczania biologicznego ścieków, tym samym zmniejszenia objętości wytwarzanych osadów z 99,2% do 98%. Zagęszczacz zostanie wyposażony w mieszadło prętowe wspomagające proces zagęszczania osadów, koryto przelewowe, system odprowadzania wód nadosadowych oraz sondy pomiarowe. Będzie zasilany osadem nadmiernym bezpośrednio z pompowni osadu lub osadem zagęszczonym w zagęszczaczu nr 1.
Ponadto w I kwartale 2026 r. rozpoczęto prace związane z modernizacją istniejącego budynku sit wraz z pomieszczeniem dmuchaw . Obecnie trwają także roboty związane z :
-wykonaniem fundamentów (płyty dennej) dla stacji spustu zanieczyszczeń z samochodów WUKO,
– budową stacji odwadniania i stabilizacji osadu (roboty konstrukcyjne) .
I etap inwestycji zakończy się 31.12.2027 r. i obejmować będzie także:
– modernizację piaskownika przedmuchiwanego,
– remont komory przelewowej z zastosowaniem powłok antykorozyjnych i nowego przykrycia,
– przebudowę lokalnej przepompowni ścieków i wymianę wyposażenia technologicznego,
– budowę nowych sieci technologicznych i komunikacyjnych,
– instalację oświetlenia zewnętrznego i paneli fotowoltaicznych o mocy 49,62 kW.
Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji substancji złowonnych, zwiększenia niezawodności działania oczyszczalni i możliwości odbioru ścieków oraz poprawy bezpieczeństwa sanitarnego.
Pierwszy etap będzie kosztował 24 317 100,00 zł brutto. Źródłem finansowania pierwszego etapu jest pożyczka wspierająca zieloną transformację miast z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz środki własne.
Cała inwestycja została zaplanowana w kilku etapach i docelowo obejmie modernizację i rozbudowę wszystkich głównych obiektów technologicznych.
Zapraszamy do obejrzenia postępu prac z lotu…. „ptaka”.
