Sulechowskie Przedsiębiorstwo Komunalne „SuPeKom” Sp. z o.o. przypomina Odbiorcom usług o obowiązku zabezpieczenia przyłączy, wodomierzy i instalacji wodociągowej w nieruchomościach przed oddziaływaniem ujemnych temperatur.
Brak właściwego zabezpieczenia może powodować zamarznięcie wody w przewodach wodociągowych i przerwę w jej dostawie, a w skrajnym przypadku zniszczenie wodomierza, przewodu przyłącza bądź instalacji wewnętrznej, powodując również niekontrolowany wyciek wody. Ponadto odbiorca poniesie koszty usunięcia uszkodzeń i skutków awarii. Przed skutkami działania ujemnych temperatur należy chronić przyłącze wodociągowe, wodomierz główny i instalację wewnętrzną w budynku. Zwracamy uwagę, że wodomierze są szczególnie wrażliwe na zamarznięcie w nich wody, co powoduje najczęściej jego uszkodzenie.
Ochrona miejsca zamontowania wodomierza.
Utrzymanie i zabezpieczenie przed zamarzaniem studni bądź pomieszczenia, w którym zlokalizowany jest wodomierz główny, spoczywa na odbiorcy wody. Dla prawidłowego działania instalacji i wodomierza temperatura w miejscach ich umieszczenia nie powinna spadać poniżej 4 stopni Celsjusza. Należy więc kontrolować temperaturę pomieszczeń i w razie potrzeby stosować czasowe ich dogrzewanie. Wodomierz główny oraz przewody i armaturę przed i za wodomierzem należy chronić stosując izolację cieplną.
Ochrona przyłącza wodociągowego.
Przewód przyłącza wodociągowego, jeśli jest prawidłowo zaprojektowany i ułożony, biegnie poniżej strefy przemarzania gruntu i nie jest zagrożony zamarznięciem. Przyczyną zamarznięcia wody w przyłączu jest zbyt płytkie poprowadzenie przewodu od sieci wodociągowej do budynku. Należy sprawdzić, czy na jakimś odcinku przyłącza nie doszło do zmniejszenia warstwy ochronnej gruntu np. w wyniku zagospodarowania terenu działki i dokonać odpowiednich korekt w celu uzyskania normatywnego przykrycia.
Ochrona instalacji wodociągowej w nieruchomości.
Należy zaizolować (ocieplić) przewody wodociągowe przechodzące w nieruchomości w miejscach nieocieplonych. Elementy instalacji wodociągowej wykorzystywane jedynie w okresie letnim (np. do podlewania roślin) należy zabezpieczyć poprzez ich odwodnienie, szczególnie wodomierza – podlicznika oraz zamknięcie zaworów odcinających instalację. Koszty ponownego opomiarowania w przypadku uszkodzenia wodomierza – podlicznika ponosi odbiorca.
Awarie, wycieki, brak wody.
Jeżeli niestety dojdzie do zamarznięcia wody w instalacji wodociągowej w budynku, to powinniśmy ją stopniowo ogrzać podnosząc temperaturę wewnątrz pomieszczeń, używając suszarek bądź dmuchaw elektrycznych. Zabronione jest polewanie rur i wodomierza gorącą wodą lub używanie palników gazowych, ponieważ grozi to zniszczeniem instalacji i wodomierza.